• Mobil   • Site Haritası   • Webmail   • RSS                    

Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
    Üye Olmak İstiyorum
    Şifremi Unuttum

ŞİİRLER
YAZILAR / ÖYKÜLER
ÜNLÜ ŞAİRLER/ ŞİİRLERİ
GÜNCEL
SAĞLIK / YAŞAM

 

SON 3 ÜYEMİZ
Murat Emre SOM
Selpil ÇANKAYA
Aydın KILIÇARSLAN

İYİKİ DOĞDUNUZ

HAFTANIN İNCİLERİ Tümü

ÖLÜMÜNE SEVMEKLE BAŞLAR HER HİKAYE
SENİ ONA YOLLADIM

SON YORUMLAR
YANMANIN MEALİ
Var olun siz. Var olsun yüreğiniz. Tüm yüreğimle...
YANMANIN MEALİ
hece yazarım yazmaya çalışırım şairem şiir imgedir...
ÖLÜMÜNE SEVMEKLE BAŞLAR HER HİKAYE
Var olun; var olunuz sizler. Tüm yüreğimle teşekk...
SENİ ONA YOLLADIM
SAYIN ; ERDOĞAN BEKTAŞ BEYEFENDİ ŞİİRİN...
ÖLÜMÜNE SEVMEKLE BAŞLAR HER HİKAYE
SAYIN ; GÜLÜM ÇAMLISOY HANIMEFENDİ ŞİİR...
KELEBEK
Sevgili Kardeşim; " Kelebek " Şiirin muh...
ÖLÜ ŞAİRİN GÜNCESİ
Tüm tüm yüreğimle teşekkür ediyorum. Var olun siz...
KELEBEK
Bütün güzellikler sizinle olsun Emeğinize, yúreği...
ÖLÜ ŞAİRİN GÜNCESİ
SAYIN ; GÜLÜM ÇAMLISOY HANIMEFENDİ ŞİİRİ...
BİR GÜLE VURULDUM VAK’İ EZELDEN
SAYIN ; HÜSEYİN ÜNSAL BEYEFENDİ ŞİİRİNİ...
CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI
28 Ağustos 2017 Pazartesi 15:00
12
14
16
18


HALİKARNAS BALIKÇISI ( CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI )
Halikarnas Balıkçısı kaleme aldığı bir yazı ile dönemin politikasına ters düştüğü için Bodrum’a sürgün edilmesinin ardından Bodrum’da yazdığı Bodrum öyküleri ile tanınır. Bu bakımdan Halikarnas Balıkçısı ya da gerçek adı ile Cevat Şakir Kabaağaçlı Bodrum’u Bodrum yapan yazarlardandır.

Halikarnas Balıkçısı ve Ailesi
Babası tarihçi, yazar ve vezir Mehmet Şakir Paşa, amcası dönemin önde gelen devlet adamlarından Sadrazam Cevat Paşa’dır. Yazara, babası ve amcasının adlarından ötürü “Cevat Şakir” adları ve annesi İsmet Hanım’ın doğum gecesi rüyasında Musa Peygamberi görmesi sebebi ile Musa adı da verilmiştir. Böylece ismi Musa Cevat Şakir olmuştur. Yalnız o bugün bu adları ile değil Halikarnas Balıkçısı adı ile anılmaktadır. Sadrazam Cevat Paşa hayatı boyunca çocuk sahibi olamamıştır. Bu yüzden kendi adını taşıyan Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı kendi öz evladı gibi severdi.
Musa Cevat Şakir, altı çocuklu bir ailede en büyük çocuk olarak dünyaya geldi. Diğer kardeşleri: Hakkiye, Ayşe, Suat, Fahrelnisa ve Aliye’dir. Saray çevresine mensup olan Cevat Şakir Kabaağaçlı ve ailenin diğer fertleri, sanat alanında oldukça yeteneklidir. Kendi ilgilendikleri sanat alanlarında oldukça büyük bir üne sahiptirler. Ailenin en küçüğü olan Aliye Berger, gravür alanındaki başarısı ile Türkiye’nin ilk gravür sanatçılarından biri olmayı başarmıştır. Fahrelnisa Zeyd (Soyadını dönemin Irak büyükelçisi Emir Zeyd ile evlenerek almıştır) ise Fransa’da modern resim alanında kendini geliştirmiştir. Resimlerinde Fahrelnisa imzasını kullanmıştır. Fahrelnisa’nın çocuklarından Nejad Devrim, annesinin yolunu takip ederek ressam; Şirin Devrim ise tiyatro ile meşgul olmuştur. Ailenin en büyük kızı olan Hakkiye’nin çocuklarından Füreya Koral, seramik alanında kendini gösteren ilk Türk kadını olmuştur.
Halikarnas Balıkçısı’nın Çocukluğu ve Gençliği
Halikarnas Balıkçısı, babası Mehmet Şakir Paşa’nın elçilik görevi dolayısıyla çocukluğunun beş yaşına kadar olan kısmını Atina’nın Faleron semtinde, beş yaşından sonraki kısmını İstanbul Büyükada’da geçirdi. Bu yıllarda resime olan ilgisi ve yeteneği ile dikkatleri üstüne çeken Cevat Şakir Kabaağaçlı, bir taraftan özel dersler alırken, diğer taraftan Büyükada Mahalle Mektebi’nde okudu. Aydın bir ailede yetiştiği için İngilizcesi çok iyi olan yazar, hazırlık okumadan Robert Koleji’nin birinci sınıfına alındı. Bu okulun son sınıfındayken İkdam’da yazıları ve tercümeleri yayınlandı. Robert Kolej’inin ilk mezunlarından biri olarak pekiyi derece ile mezun oldu.

Cevat Şakir Kabaağaçlı denizci olmak istiyordu. –kitaplarında denize, denizciye ve denizciliğe ağırlık vermesinin sebebidir- Fakat ailesinin ısrarlarına dayanamayarak İngiltere’ye gitti. Burada Oxford Üniversitesinin “Yakın Çağlar Tarihi” bölümünde öğrenim hayatını devam ettirdi. Oxford’da öğrenim gördüğü sırada üniversitenin ünlü kitaplığından da yararlanma fırsatı buldu.
Babası ile girdiği bir tartışma sırasında babasının Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın silahından çıkan kurşun ile vurulması yüzünden Cevat Şakir Kabaağaçlı cinayetten 15 yıl kürek cezasına çarptırıldı. Yedi yıl ceza gördükten sonra verem hastalığının ortaya çıkması ile tahliye edildi.
Halikarnas Balıkçısı’nın Bodrum’a Sürgün Edilişi
“Resimli Hafta” dergisinin 13 Nisan 1925 günlü sayısında, Hüseyin Kenan imzası ile yayınladığı “Hapishanede İdama Mahkum Olanlar Bile Bile Asılmaya Nasıl Giderler” başlıklı yazısı asker kaçaklarının mahkemeye çıkarılmadan nasıl kurşuna dizildiklerini anlattığı için o sıralarda yaşanan Şeyh Sait isyanı da göz önüne alınarak İstiklal Mahkemesi tarafından suçlu bulunmuş ve Cevat Şakir Kabaağaçlı Bodrum’da üç yıllık kalebentlik cezasına çarptırılmıştır.
Hastalandığı için cezasının son yarısını İstanbul’da geçirdikten sonra aşık olduğu Bodrum’a geri dönen yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı geçimini balıkçılık, süngercilik ve meyve yetiştiriciliği gibi işlerle uğraşarak sağlamaya çalıştı. Bodrum’un gelişmesinde ve tanınıp tanıtılmasında çok büyük katkılarda bulundu. Kendini bu işe adayan yazar, Bodrum’un sokaklarına palmiyeler diker ve yurt dışından getirttiği bitkiler ile Bodrum’un dört bir yanını kuşatmak ister. Bodrum sevgisinin arasına Bodrumlu denizciler, balıkçılar ve sünger avcıları da karışır.
Çocuklarının eğitimi sebebiyle 1947 yılında taşındığı İzmir’de gazetecilik, yazarlık ve turist rehberliği yaptı. Cevat Şakir Kabaağaçlı’ya 1971 yılında Kültür bakanlığı tarafından “Devlet Kültür Armağanı” verildi. 13 Ekim 1973 yılında İzmir’de vefat etti. Vasiyeti üzerine çok sevdiği Bodrum’da, şehrin yakınlarındaki bir tepeye defnedildi.

Halikarnas Balıkçısı’nın Sanat Anlayışı
Aydın bir ailenin içinde doğmuş olması Halikarnas Balıkçısı’nın sanat ile erken yaşta tanışmasını sağlamıştır. Yazarlığa Robert Koleji son sınıfında başlayan Cevat Şakir Kabaağaçlı, İngiltere’den döndükten sonra da yazmaya devam etmiştir. Cevat Şakir Kabaağaçlı, İstanbul’da çeşitli dergi ve gazetelerde yazılar yazar; karikatürler ve kapaklar çizer. (Diken, İnci, Resimli Ay, Resimli Hafta Resimli Gazete vb.) Bir yandan da hikayeler yazar. Yazarın ilk hikayeleri resim ve karikatürler ile ilerleyen magazinsel hikayelerdir. Cevat Şakir Kabaağaçlı asıl kimliğini Bodrum ve oranın deniziyle tanışınca bulacaktır. Bodrum’un Eski Yunan çağındaki adı olan “Halikarnassos” adından esinlenerek eserlerinde “Halikarnas Balıkçısı” takma adını kullanacak ve böyle tanınacaktır. Bodrum’da tanıştığı denizci, balıkçı ve sünger avcılarının mücadeleleri eserlerinin başlıca konusu olur. Denizden bahseden tüm hikayelerinde bizim edebiyatımızda çok olmayan, temelini mitolojiden, plastik sanatlardan ve içinde yaşadığı doğadan alan canlı bir yön vardır. Onun hikayelerindeki kahramanlar, denizi bir kadını sever gibi sevmektedir.
Cevat Şakir Kabaağaçlı, olayların anlatımında romantizm etkisindedir ama bu genelde bir kusur olarak sayılır. Eserlerindeki diğer bir kusur ise ege kıyıları hakkında mitolojik ve tarihi bilgi verme tutkusudur.

Bodrumlu yazar Eski Yunan kültürü ile benzeşen eserler verir: Yazarın, Eski Yunan şairlerine, örneğin Homeros’a olan tutkusu kendi eserlerinde süslü ve şairane pasajlar olarak kendini göstermektedir. Eski Yunan ile bir başka ortak yönleri ise Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın kahramanlarının Eski Yunan kahramanları gibi kaderleri ile savaşmalarıdır. Kahramanların yenmesi gereken bir alınyazıları vardır.
Cevat Şakir Kabaağaçlı ya da diğer adı ile Halikarnas Balıkçısı, ailelerinin geçimini sağlamak için canlarını hiçe sayarak sünger avlamak amacı ile denize açılan denizcilerin maceralarını yazdığı “Denizin Gurbetçileri” adlı romanında, romanın sonlarına doğru Latif adlı bir karakter ile olayların gidişine müdahale etmiştir. Romanın son kısımlarında ortaya çıkan bu karakter Halikarnas Balıkçısı’nın kendisidir. Yazar romanda kendisine de yer vermiştir.
Çok iyi bir yazar olmasının yanı sıra yetenekli bir ressam olan Cevat Şakir Kabaağaçlı, Denizin Gurbetçileri adlı romanı için 8 adet resim yaptı. Bu resimleri yapmak için öncelikle kartonu siyah renge boyar sonrada bu boyayı kazıyarak istediği figürleri ortaya çıkarırdı. Bu ilginç yöntem ile yaptığı 8 resimden biri olan “İmdat’la Cennet öldürüldükten sonra” isimli resim, Denizin Gurbetçileri adlı romanın ilk basımında kitaba kapak olarak kullanıldı.
Halikarnas Balıkçısı’nın gazetede tefrika şeklinde yazdığı bir romanı daha vardır. “Bulamaç” adlı bu roman Halikarnas Balıkçısı’nın hayatta olduğu dönemde kitap haline getirilememiştir. Halikarnas Balıkçısı’nın Bulamaç adlı romanı ancak yıllar sonra bir üniversite öğrencisinin tezi olarak derlenmiş ve kitap halinde basılmıştır. Yazar tefrika halinde yayınladığı bu romanındaki bazı olayları diğer romanlarında kullanmıştır.
Halikarnas Balıkçısı, bütün yazılarında nasıl başladığı konusunun üstünde çok fazla durur. Ona göre “başlangıç-üvertir, notayı verir; yapıtın nasıl yürüyeceğini gösterir.” Kısacası bir okur okuduğu yazıda ilk cümlelerden yazının nasıl ilerleyeceği konusunda akıl yürütebilmelidir.
Cevat Şakir Kabaağaçlı ege kıyıları hakkında yaptığı araştırmaları gittikçe genişletmiş ve bunu bir görev haline getirmiştir. Oxford Üniversitesi’nde tarih okumuş olması bu tutkuyu bir nebze olsun açıklar niteliktedir: Cevat Şakir, Akdeniz kıyılarını bir kıta olarak kabul etmiştir. Öyle bir kıta ki insan düşüncesinin en büyük buluşları bu kıtada özellikle ege kıyılarında doğmuştur ona göre… Halikarnas Balıkçısı’na göre Eski Yunan medeniyeti dedikleri olgu Akdeniz medeniyetidir. Bu medeniyetin Sokrates, Platon ve Aristo gibi düşünürler yüzünden değişime uğradığını öne sürer. Bu sebep ile bu düşünürleri benimsemez. Tarih ve mitoloji alanındaki bu düşünceleri “Yeni Ufuklar” dergisinde yayınlanmıştır. Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın fikirleri Azra Erhat, Sabahattin Eyüboğlu, Vedat Günyol gibi yazarlarca hümanist açıdan değerlendirilmiş ve yaygınlaştırılmaya çalışılmıştır.
Eserleri
Roman:
Aganta Aganta Burinata (1946)
Ötelerin Çocuğu (1956)
Uluç Reis (1962)
Turgut Reis (1966)
Deniz Gurbetçileri (1969)
Hikaye:
Ege Kıyılarından (1939)
Merhaba Akdeniz (1947)
Ege’nin Dibi (1952)
Yaşasın Deniz (1954)
Gülen Ada (1957)
Ege’den (1972) (Önceki eserlerden seçmeler ve yeni ilaveler ile)
Gençlik Denizlerinde(1973)
Deneme:
Anadolu Efsaneleri (1954)
Anadolu Tanrıları (1955)
Anadolu’nun Sesi (1971)
Hey Koca Yurt (1972)
Düşün Yazıları (1981)
Mavi sürgün (1961)
SİZLERE DEĞERLİ YAZARIN BİR ESERİNİ KISACA PAYLAŞACAĞIM :
Hatıra:AGANTA BURİNA BURİNATA ÖZETİ VE ÖNEMİ:
Halikarnas Balıkçısı - Cevat Şakir KabaağaçlıKardeşi Davut’u denize açıldıkları fırtınalı bir günde kaybeden Süleyman Kaptan, denize karşı derin bir nefret duymakta ve onu kardeşinin ölümünün sebebi olarak görmektedir. Bu yüzden oğlu Mahmut’un denizci olmasını kesinlikle istememektedir.
Süleyman Kaptan oğlunu Kirpi Halil’in dükkanına çırak olarak verir. Mahmut burada herkesle dost olur. Kirpi Halil ona denizcilik terimleri öğretir ve durmadan denizden bahseder. Okulu hiç sevmeyen Mahmut, sınıf arkadaşı Fatma’nın babasıyla balığa çıkar. Denizin tadına alışan Mahmut, okulu bırakır ve babasının uzun bir sefere çıkmasından yararlanarak amcasının teknesine yazılır. Burada çok zor günler yaşar. Bir gün annesinden babasının öldüğüne dair bir mektup alır. Evi geçindirmek zorunda olan Mahmut bir süre farklı gemilerde çalışır. Annesi de ölünce denizin acımasız yüzünden sıkılıp köyüne döner. Çocukluk arkadaşı Fatma’yı bulur. Fatma’nın yüzüne kurşun gelmiş ve suratının bir tarafı tanınmaz haldedir. Mahmut yine de Fatma’yla evlenmek ister. Fatma, onun hayatını mahvetmemek için köyden ayrılır. Mahmut, denizi unutmak şartıyla Zeynel Ağa’nın kızı Ayşe’yle evlenir. Çift, çocukları olmasa da sebze meyve yetiştirerek bir süre mutlu yaşar. Ancak çiftçi olamayacağını anlayan Mahmut, ailesini ve zenginliklerini geride bırakıp bir daha dönmemek üzere denize açılır.
Yapıtın Özellikleri ve Önemi
Anı biçiminde yazılan eser, Halikarnas Balıkçısı’nın tüm romanları gibi deniz merkezlidir. Deniz tutkusu ve denizcilerin yaşadığı zorluklar, akıcı bir dille anlatılmıştır. Deniz, eserdeki kahramanlardan biri gibidir.
Mavi Sürgün (1961)
Kaynaklar
Türk Dili ve Edebiyatı Ansiklopedisi, Kolektif, DERGÂH YAYINLARI, c. 4
Mavi Sürgün, Halikarnas Balıkçısı, Bilgi Yayınevi, Ankara, 21.basım
HEPİNİZE KOCAMAN SEVGİLERİMLE GÜZEL AKŞAMLAR DEĞERLİ ARKADAŞLARIM

Neşe KIZILYAR
Okunma Sayısı : 2271

“Bu eser’in her türlü telif hakkı şairin veya yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.”

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum EkleErişim yapmaya çalıştığınız içerik için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Lütfen üye girişi yapınız...

+ Benzer Haberler
» CEMAL SÜREYA / ÜVERCİNKA
» Ahmet ARİF / AY KARANLIK
» Atilla İLHAN / BEN SANA MECBURUM
» AHMET TELLİ / GİDERSEN YIKILIR BU KENT
» RIFAT ILGAZ / GİDİŞİNİ ANLATIYORUM
» Ü.YAŞAR OĞUZCAN/BEN EYLÜL SEN HAZİRAN
» CAN YÜCEL / MAL BEYANI...
» Bekir Sıtkı ERDOĞAN / HANCI
» ABDURRAHİM KARAKOÇ/HAKİM BEY
» HALİDE EDİP ADIVAR
» NURULLAH ATAÇ
» ORHAN ŞAİK GÖKYAY
» AHMET HAMDİ TANPINAR
» TURGUT UYAR
» EDİP CANSEVER
» NEYZEN TEVFİK
» SABAHATTİN ALİ
» AHMET HAŞİM
» FALİH RIFKI ATAY
» NİHAD SAMİ BANARLI


Site İçi Arama

DUYURULAR
» İPHONE CEP TELEFONUNDAN RADYOMUZU DİNLEMEK
İÇİN CEP TELEFONUNUZUN ARAMA MOTORUNA www.radyomavieylul.net/m ADRESİNİ GİRİNİZ VE "play" TUŞUNA BASINIZ.


» ANDROİD CEP TELEFONUNDAN RADYOYA GİRMEK
ve kesintisiz dinlemek için "PLAY STORE" tuşundan "Radyo Mavi Eylül" radyomuzu cep telefonunuza indirebilirsiniz. Radyomuz otomatik açılacaktır. Radyomuz çalarken başka sayfalarda gezinebilirsiniz. Açılan radyo sayfasının sol altındaki "sarı zarf" simgesini tıklayarak, istek gönderebilirsiniz. Dilerseniz, Googleden "Radyo Mavi Eylül" ANASAYFASINA ulaşıp, giriş yaparak SOHBET KÜRSÜSÜNE ulaşabilirsiniz.


» SOHBET KÜRSÜSÜ İHLALİ...
Sohbet kürsüsünde, din, siyaset ve parti konularında yapılacak atışmalarda veya kürsüye 7-8 mısradan daha uzun şiir asılmasında, o kişi yada kişiler 24 saat banlanacak, tekrarları söz konusu olduğunda üyeliği silinecektir…


» HAFTANIN İNCİLERİ
Haftanın incileri köşemizde duyurulan şiir ve yazılar, her pazartesi gecesi canlı yayınımızda radyomuzda okunmaktadır.


» RADYO MAVİ EYLÜL’DE CANLI YAYINLAR...

Tüm dost ve arkadaşlarımızı şiirlerle harmanlanıp, şarkılarla demleneceğimiz radyo gecelerimize bekliyoruz..


 
Ziyaretçi Defteri


YAZARLAR
 
Yurdagül
ÖZAY
 

 
Gülayse
DELEN
Sağlık / Yaşam

 
Şuayip
ODABAŞI
Ölüler Kentinin Ozanı

 
Yasemin
ÖZKAYA
 

DOST SİTELERİMİZ
Edebiyat Defteri
Antoloji
Türk Dil Kurumu
Edebiyol
Sinobil
FAYDALI LİNKLER
Belediyeler
Hastaneler
T.C Kimlik sorgulama
Dünya Haritası
Önemli Günler

Takvim

Radyo Mavi Eylül.Net Bir Müzik ve Edebiyat Platformudur.
Tüm Hakları Saklıdır 2013