SOHBET KÜRSÜSÜ
ANASAYFA GERİ
HAYVANLAŞMIŞ İNSAN GÖRDÜNÜZ MÜ?
27 Aralık 2017 Çarşamba 00:00


Hayvanlaşmış insan gördünüz mü?
Hayır hayvanlaşmış insan görmedim.
Ancak: insanlıktan çıkmış insanlar gördüm. Hayvan değildiler.
İnsan ve insanlık vasıflarından uzaklaşmış insanları anlatabilmek için herhangi bir hayvana benzetilerek, o insan aşağılanmak istenir hep. Bu basit yöntem değişmeyen klasik bir harekettir. Dün bugün hiç değişmedi.
“Köpek herif!” Gibi.
“Senin gibi sırtlan dağlarda bile yoktur.” “O var ya o tam bir çakaldır.” “Allahın ayısı!” “Yok deve” Neticede, hiç suçu olmayan bir hayvanın türü bir insanın hatasından dolayı kötü bir duruma sokulur.
O köpek ki, insana en sadık hayvandır. Yediği ekmeğe asla ihanet etmez. İnsanlar belki de köpeğin birçok davranışını kıskanıyordur. Köpeğin sahibine sadık olmasını, ‘köpekleşmek’ olarak gören insanoğlu hainliğin bin bir halini kendisi bilip uygulamaktadır.
*
H.Nihal ATSIZ, bu ülkenin bilge kişilerinden birisidir. Türk Dünyasında rehber edinilmiş bir kişidir. Her şeye rağmen bir insandır. İnsandır, beşerdir. Her zaman hata yapabilecek bir fıtrattadır.
ATSIZ’ın bir kitapta yer alan Nazım Hikmet ile ilgili görüşleri ilginçtir. Nazım Hikmet’i tahkir etmek(aşağılamak) için fikirlerini kullanarak hareket etmiyor ATSIZ. En kısa yolu seçiyor, birçok insan gibi. Tahkir etmesinin nedeniyse Nazım Hikmet’in zamanın hükümetine muhalif olması sadece. Mahkemede dediklerinin özeti şöyle.

“ Siz Nazım Hikmet’e mi köpek dediniz?
- Evet!
- Nasıl olur? O bir şair!
- Fakat komünist!”

ATSIZ’a göre bütün komünistler köpektir. Faşistlerin ne olduğunu bilen varsa söylesin! Bu kadar basit bir olayın sonunda, böyle bir cevap asla ATSIZ’a yakışmıyor bence.
Beğenmediğin, hemde sana hakaret etmemiş tek söz söylememiş bir kişiye, fikirlerinden dolayı yapıştırılacak bir etiket bu olmamalı. O aman savunduğunuz partinin uşaklığını da siz yapıyorsunuz?
Bizden değilsin, Benim partimi desteklemiyorsun. Sen bir komünistsin. Sen bir köpeksin.”
Olmadı kardeş! Olmamış. Eğer doğruysa bu, ATSIZ’a hiç yakışmamış.
Nazım Hikmet’e, bin defa köpek deseniz, köpek olmaz.
Kafasından beynini çıkarıp, çamaşır suyuna bastırıp iki gün bekletseniz, sizin beyninize benzemez.
Köpek denilen adam ki şairdir. Dünya şairidir. Bu ülkenin her fikirden insanı şiirlerini okumaktadır. Hala tüketilemeyen, şiirleri ezber edilen bir Dünya şairidir O.
Ancak çok basit bir ifadeyle; şair olsa da önemli değildir. Komünisttir ve köpektir.
Doğu Türkistan’daki katliamı görmeyenler, N.Hikmet’e Atsız’ın köpek demesiyle övünüp paylaşım yapıyorlar. ‘Abesle iştigal’ ya da ‘havanda su dövmek’ bu olsa gerek.

Necip Fazıl’ın bende hayatından kesitler sunup, yaşadığı zaaflardan yola çıkıp hakaret etsem olur mu? Ben Nihal ATSIZ değilim. Böyle bir söz bulup N.Fazıl’a yapıştıramam.
İnsan beşerdir dedim ya. Beşer deri demekmiş. İnsanın dış derisi bir gün gelir patır patır dökülür yok olur gider.
Yok olmayan fikirlerdir. Sadece kendi fikrini savunan kişi, karşı fikirleri de bir deri gibi çürütmek için fikirlerini kullanmalı. Yoksa birilerini köpeğe benzetmekle ulaşılacak bir ülkü yok.

Hayvanlaşmış insan gördünüz mü? Sorusuna dönelim.
Çirkefleşmiş, insanlık vasıflarını yitirmiş insanlar gördüm. Tarihte olduğu gibi bugün bile var o insanlardan. Ancak hayvanlara benzetemem o insanları. Hayvanların, hayvanlık vasıfları, o insanlardan daha üstün diyebilirim.
Tarihten birkaç örnek;
Mao Zedong; Çinli komünist. 5 milyon insanı idam ettirmiş. Hayvan değil.
Hitler: 6 milyondan fazla insan ölmüş emirleriyle. Öldürmeyi seven, insanlık vasıflarını yitirmiş bir faşist. Hayvan değil.
Stalin; Komünist. 23 milyon insanın ölümünden sorumlu. Öldürmeyi seven, insanlık vasıflarını yitirmiş bir bıyıklı. Hayvan değil.
Kazıklı Voyvoda; insanları kazığa oturtan adam. Hayvan değil. Bir hayvanın başka bir hayvanı kazığa oturttuğunu duymadım.
Kuyucu Murat; Alevileri canlı canlı kuyulara atıp öldüren öldürten boğazlarını kesen birisi. Hayvan değil.
Leopold 2: Kongo’yu yakıp yıkan milyonlarca insanı öldürten sömürgeci. Hayvan değil.
Saddam Hüseyin, günümüzdeki bir diktatör. Soykırım yaptı adam. Hayvan değil.
’Bosna kasabı’ olarak da bilinen Sırp Cumhuriyeti’nin eski devlet başkanı Radovan Karaciç, dün Avrupa’nın göbeğinde soykırım yaptı. Rodovan’da hayvan değil.
Dünya’da insanlık vasfını yitirmiş insanların yaptığı o kadar çok “soykırım ve katliam” var ki. Yazmakla bitmez.
Kısacası; her fikirden insanların, insanlık vasıflarını yitirdiği bir âlemde yaşıyoruz.
Bu örnekleri çoğaltabiliriz.
Ancak: Dünyada toplu intihar eden farelerin dışında, kendi soyuna katliam yapan bir hayvan türü göremezsiniz. İnsanlara zulüm eden katliam yapan, insanların yanında hayvanların soyunu da tüketmek için katliam yapan insanlar olduğunu unutmayın. (İskandinavların fok katliamı)
Demek ki insanların yanında, hayvanlar çok masum.
Demek ki köpek, bu işin içinde değil.
Ülkemizde günümüz insanlarına, küçük bir kasabadaki bazı insanların yaptıkları olaylara bakarsak insanlığımızdan utanırız.
Bebeklere, çocuklara tecavüz edenler… Anasına bacısına sarkanlar… Doğumdan sonra bebeğini boğanlar… Para için anasını, babasını komşusunu boğazlayanlar… Örnekler çok!
Din ticareti yapanlar, yanmayan yakmayan kefen satanlar…
Müge ANLI’nın programında hiç hayvan görmedim. Ancak, insanlık vasfını yitirmiş beşerlerin görüntüleri hiç bitmiyor.

“Adam hacı mı olur ulaşmakla Mekke’ye,
Eşek derviş mi olur taş çekmekle tekkeye?”

Sözünden hareketle fikirlerinizi sevmediğiniz, sizin partinizden olmayan birisini tahkir edip köpek demek ne kadar doğrudur?
Siz Mekke’de olunca hacı mı oluyorsunuz?
Yoksa tekkeye bağlanınca derviş mi oldunuz?
Ben beşer bir insanım. İnsanlık vasıflarını taşımak için uğraşıyorum. Bu gidişle insanları değil, hayvanları örnek almam gerekiyor, bazı konularda.
İnsanlar, çıkarlarına göre renk değiştirmekte bukalemunu geçtiler.
Hayvanlaşsak belki de insanlığı bulacağız.


6.05.2017/Kepez/Ç.Kale

 


Benzer Haberler