• Mobil   • Site Haritası   • Webmail   • RSS                    

Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
    Üye Olmak İstiyorum
    Şifremi Unuttum

ŞİİRLER
YAZILAR / ÖYKÜLER
ÜNLÜ ŞAİRLER/ ŞİİRLERİ
GÜNCEL
SAĞLIK / YAŞAM

 

SON 3 ÜYEMİZ
Murat Emre SOM
Selpil ÇANKAYA
Aydın KILIÇARSLAN

İYİKİ DOĞDUNUZ
ümit_arasan

HAFTANIN İNCİLERİ Tümü

ÖLÜMÜNE SEVMEKLE BAŞLAR HER HİKAYE
SENİ ONA YOLLADIM

SON YORUMLAR
YANMANIN MEALİ
Var olun siz. Var olsun yüreğiniz. Tüm yüreğimle...
YANMANIN MEALİ
hece yazarım yazmaya çalışırım şairem şiir imgedir...
ÖLÜMÜNE SEVMEKLE BAŞLAR HER HİKAYE
Var olun; var olunuz sizler. Tüm yüreğimle teşekk...
SENİ ONA YOLLADIM
SAYIN ; ERDOĞAN BEKTAŞ BEYEFENDİ ŞİİRİN...
ÖLÜMÜNE SEVMEKLE BAŞLAR HER HİKAYE
SAYIN ; GÜLÜM ÇAMLISOY HANIMEFENDİ ŞİİR...
KELEBEK
Sevgili Kardeşim; " Kelebek " Şiirin muh...
ÖLÜ ŞAİRİN GÜNCESİ
Tüm tüm yüreğimle teşekkür ediyorum. Var olun siz...
KELEBEK
Bütün güzellikler sizinle olsun Emeğinize, yúreği...
ÖLÜ ŞAİRİN GÜNCESİ
SAYIN ; GÜLÜM ÇAMLISOY HANIMEFENDİ ŞİİRİ...
BİR GÜLE VURULDUM VAK’İ EZELDEN
SAYIN ; HÜSEYİN ÜNSAL BEYEFENDİ ŞİİRİNİ...
TURGUT UYAR
16 Haziran 2017 Cuma 00:00
12
14
16
18


Turgut Uyar (d. 4 Ağustos 1927, Ankara - ö. 22 Ağustos 1985, İstanbul)
--------------------------------------------------------------------------
4 Ağustos 1927’de Ankara’da doğdu. 22 Ağustos 1985’te İstanbul’da yaşamını yitirdi.
Türk edebiyatının en önemli şairlerinden biri olan Turgut Uyar, hüzün temalı şiirlerin en usta kalemlerinden biridir. En sevilen şiirlerini yazmaya henüz çok küçükken başlamış olan ünlü yazar, 1927 yılında doğmuş ve 1985 yılında vefat etmiştir. Siroz hastalığı nedeniyle yaşamını kaybetmiştir. Yaşamı boyunca alkol tüketmesi siroz hastalığına yakalanmasının başlıca sebeplerinden biridir. Şiirlerinin konularını genellikle özlem, aşk ve hasret gibi temalar süslemektedir. Birbirinden güzel eserleri ile tanınmasının yanı sıra, ikinci eşi olan Tomris Uyar’a olan aşkı da ünlü şairin en çok konuşulan özelliğidir.

Eşine duyduğu aşkın büyüklüğünü sık sık şiirlerinde dile getirmiştir. Ankara doğumlu olan Uyar, subay bir babanın evladı olması nedeniyle sık sık okul değiştirmek zorunda kalarak eğitimini tamamlamıştır. Ayrıca babasının subay olması ve uzun süreler evinden uzak kalması nedeniyle Turgut Uyar çocukluğunda oldukça hüzünlü ve içe dönüktür. Şiire yönelmesinde büyük bir etken olan duygusal yönünün yanında, müzikle iç içe bir yaşama sahip olması da Türk edebiyatının başarılı bir şair kazanmasını sağlamıştır.
Türk şiirinin unutulmaz isimlerinden olan Turgut Uyar, ikinci yeni akımının en önemli temsilcilerindendir. 4 Ağustos 1927 yılında dünyaya gelen ünlü isim, şairlikten önce askeri memur olarak hizmette bulunmuştur. Yaklaşık 4 yıllık bir askeri memurluk görevinin ardından sevdiği mesleği icra etmek adına mevcut işinden ayrılmayı tercih etmiştir. Daha sonra Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikalarının (SEKA) Ankara bölgesinde göreve gelmiştir. Bu alanda 9 yıl çalıştıktan sonra emekliye ayrılan ünlü şair Ankara’dan İstanbul’a gelmiştir. İlk evliliği boşanma sonuçlanan Uyar’ın, bu evliliğinden Bekir Tunga, Şeyma ve Semiramis adında üç çocuğu olmuştur. Daha sonra büyük aşkı olan Tomris Uyar ile evlenmiştir ve yaşadıkları aşk uzun süre dillerden düşmemiştir.Çocukluk döneminde evinde sürekli müzik ile büyümesinin etkisini başarılı bir şair olarak hissettirmiş olan Turgut Uyar, daha lise yaşlarındayken günde 3- 4 şiir yazabilme yeteneği geliştirmiştir. Şairin yaşamındaki en önemli ve ilk eserlerinden biri olan Yad şiiri, o yıllarda Yedigün dergisinde yayınlanmış ve Türk edebiyatı alanında oldukça ilgi görmüştür. Ünlü şairin ilk kitabı ise Arz-ı Hal isimli eseridir. Sonrasında Türkiye isimli kitabını çıkarmıştır. Kendine haz bir yazım tarzının olmasına karşın, şiirlerinin genelinde Nazım Hikmet, Tevfik Fikret ve Yahya Kemal gibi önemli isimlerin etkisinde kaldığı hissedilmektedir. Turgut uyarın en çok bilinen ve sevilen şiirlerinden biri Göğe Bakma Durağı‘dır. Ünlü şairin hayattayken ve ölümünden sonra yayınlanan bazı kitapları şunlardır;
Tütünler Islak (1962)
Arz-ı Hal (1949)
Türkiyem (1952)
Dünyanın En Güzel Arabistanı (1959)
Her Pazartesi (1970)
Divan (1970)
Kayayı Delen İncir (1982)
Toplu Şiirler (1981)
Büyük Saat (1984)
Dün Yok mu (1984)


Turgut Uyar’ın Edebi Kişiliği
Turgut Uyar’ın şairlik yaşamı genel olarak birinci yeni ve ikinci yeni akımı olarak ikiye ayrılıyor denebilir. İlk zamanlarda şiirlerinde kafiyeye ve ölçüye dikkat eden şair, ikinci yeni akımı ile birlikte garip şiirinin yansımaları görülmektedir. 1960 yılına kadar Uyar ile beraber pek çok yazar aynı tarzda şiir yazmaya devam etmiştir. Ancak 1962 yılında yazdığı Tütünler Islak isimli eserinden sonra ölüm, mutsuzluk ve kaçış gibi konuları ele almıştır. 1967 yılından sonra çıkan Dün Yok mu gibi eserlerinde ise ikinci yeni akımından tamamen uzaklaştığını göstermiş ve daha anlaşılır bir üslupla şiir yazmayı sürdürmüştür.

Turgut Uyar’ın Aldığı Ödüller
Sadece yazdığı şiirleri ve basılan kitapları ile değil, aldığı birçok ödül ile de Türk edebiyatındaki en önemli isimlerden biri olan Turgut Uyar, İlk olarak Tütünler Islak isimli kitabı ile 1963 yılında ödüle layık görülmüştür. Yıl 1975’i gösterdiğinde ise eşi Tomris Uyar ile Türk Dil Kurumu Çeviri Ödülünü almıştır. Ayrıca Kayayı Delen İncir ve Büyük Saat isimli kitapları da ünlü şaire ödül getiren eşsiz eserleri arasındadır.
Turgut Uyar Şiirlerinin Genel Özellikleri
Ailesinde her daim müziğin var olması, ünlü şair Uyar’ın şiire olan tutkusunun doğal olarak gelişmesine neden olmuştur. Şiirdeki çizgisini büyük ölçüde kendi belirlemiş olmasına rağmen, şiirlerindeki toplumsal konulu satırlarla Nazım Hikmet’i, Atatürk temalı şiirleri ile Cahit Külebi’yi yansıtması kaçınılmaz olmuştur. Diğer yandan şiirlerinin genel özelliklerine bakıldığında Orhan Veli ve Ahmet Haşim gibi önemli isimlerin izlerine rastlamak da mümkündür. Eserlerini batı ve divan şiirlerinin genel özelliklerinden esinlenerek kaleme almıştır. Şiirde işçilik unsurunun mutlaka olması gerektiğine inanan nadir kişiliklerden biridir. Şairlik yaşamında ikinci yeni akımının içinde kendini bulmuş olmasına rağmen, kapalı bir anlatım yerine açık bir üslubu tercih etmiştir.

Neşe KIZILYAR
Okunma Sayısı : 2255

“Bu eser’in her türlü telif hakkı şairin veya yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.”

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum EkleErişim yapmaya çalıştığınız içerik için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Lütfen üye girişi yapınız...

+ Benzer Haberler
» CEMAL SÜREYA / ÜVERCİNKA
» Ahmet ARİF / AY KARANLIK
» Atilla İLHAN / BEN SANA MECBURUM
» AHMET TELLİ / GİDERSEN YIKILIR BU KENT
» RIFAT ILGAZ / GİDİŞİNİ ANLATIYORUM
» Ü.YAŞAR OĞUZCAN/BEN EYLÜL SEN HAZİRAN
» CAN YÜCEL / MAL BEYANI...
» Bekir Sıtkı ERDOĞAN / HANCI
» ABDURRAHİM KARAKOÇ/HAKİM BEY
» HALİDE EDİP ADIVAR
» NURULLAH ATAÇ
» ORHAN ŞAİK GÖKYAY
» AHMET HAMDİ TANPINAR
» CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI
» EDİP CANSEVER
» NEYZEN TEVFİK
» SABAHATTİN ALİ
» AHMET HAŞİM
» FALİH RIFKI ATAY
» NİHAD SAMİ BANARLI


Site İçi Arama

DUYURULAR
» İPHONE CEP TELEFONUNDAN RADYOMUZU DİNLEMEK
İÇİN CEP TELEFONUNUZUN ARAMA MOTORUNA www.radyomavieylul.net/m ADRESİNİ GİRİNİZ VE "play" TUŞUNA BASINIZ.


» ANDROİD CEP TELEFONUNDAN RADYOYA GİRMEK
ve kesintisiz dinlemek için "PLAY STORE" tuşundan "Radyo Mavi Eylül" radyomuzu cep telefonunuza indirebilirsiniz. Radyomuz otomatik açılacaktır. Radyomuz çalarken başka sayfalarda gezinebilirsiniz. Açılan radyo sayfasının sol altındaki "sarı zarf" simgesini tıklayarak, istek gönderebilirsiniz. Dilerseniz, Googleden "Radyo Mavi Eylül" ANASAYFASINA ulaşıp, giriş yaparak SOHBET KÜRSÜSÜNE ulaşabilirsiniz.


» SOHBET KÜRSÜSÜ İHLALİ...
Sohbet kürsüsünde, din, siyaset ve parti konularında yapılacak atışmalarda veya kürsüye 7-8 mısradan daha uzun şiir asılmasında, o kişi yada kişiler 24 saat banlanacak, tekrarları söz konusu olduğunda üyeliği silinecektir…


» HAFTANIN İNCİLERİ
Haftanın incileri köşemizde duyurulan şiir ve yazılar, her pazartesi gecesi canlı yayınımızda radyomuzda okunmaktadır.


» RADYO MAVİ EYLÜL’DE CANLI YAYINLAR...

Tüm dost ve arkadaşlarımızı şiirlerle harmanlanıp, şarkılarla demleneceğimiz radyo gecelerimize bekliyoruz..


 
Ziyaretçi Defteri


YAZARLAR
 
Yurdagül
ÖZAY
 

 
Gülayse
DELEN
Sağlık / Yaşam

 
Şuayip
ODABAŞI
Ölüler Kentinin Ozanı

 
Yasemin
ÖZKAYA
 

DOST SİTELERİMİZ
Edebiyat Defteri
Antoloji
Türk Dil Kurumu
Edebiyol
Sinobil
FAYDALI LİNKLER
Belediyeler
Hastaneler
T.C Kimlik sorgulama
Dünya Haritası
Önemli Günler

Takvim

Radyo Mavi Eylül.Net Bir Müzik ve Edebiyat Platformudur.
Tüm Hakları Saklıdır 2013